Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szkocja dla Szkotów

26 kwietnia 1999 | Świat | TS

REPORTAŻ

Wszystkim się wydaje, że Wielka Brytania to spójny organizm. Tymczasem po 300 latach unii w wielu dziedzinach Anglia i Szkocja zachowały całkowitą odrębność.

Szkocja dla Szkotów

TERESA S TYLIńSKA

z edynburga

-- Współczesny nacjonalizm szkocki nie ma nic wspólnego z klasycznym nacjonalizmem dziewiętnastowiecznym -- przekonuje Alex Bell, ekspert Szkockiej Partii Narodowej. -- Nie chcemy odtwarzać mitycznej Szkocji, ale po prostu dobrze się rządzić.

W siedzibie SPN w Edynburgu z portretu obok wejścia poważnie spogląda Sean Connery -- sztandarowa postać szkockiego ruchu narodowego. Partia, niegdyś marginalna, nabiera rozmachu i wiary w siebie. Coraz śmielej mówi, że autonomia obiecana przez rząd laburzystowski to za mało i że Szkocja nie potrzebuje do szczęścia Anglii (ireszty Zjednoczonego Królestwa) . Dlaczego właściwie Edynburg ma się nadal podporządkowywać decyzjom Londynu? Szkocja nie jest biedna. Szkocja ma oparcie w Europie. Na pewno da sobie radę.

Wielu Szkotów podziela zdanie SNP, której popularność stale rośnie. Ludzie z przekonaniem mówią, że Szkocja musi odzyskać dawną suwerenność. Cieszą się z coraz bliższej autonomii, ale wielu z nich sądzi, że niekoniecznie trzeba na tym poprzestać. Anglicy zaś, choć może się to wydać dziwne, tych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1681

Spis treści
Zamów abonament