Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Decydujące sześć stopni

26 kwietnia 1999 | Nauka i Technika | KK

KLIMATOLOGIA

Mapy stanu świata sprzed 18 000 i 8000 lat

Decydujące sześć stopni

K RZYSZTOF KOWALSKI

W Laboratorium Prehistorii Ekonomii, Społeczeństw i Środowiska francuskiej Akademii Nauk w Aix-en-Provance opracowano dwie mapy świata u kazujące dwa ostatnie największe wahnięcia klimatyczne.

Pierwsze znich miało miejsce 18 000 lat temu, gdy ostatnia epoka lodowcowa (w ciągu minionego miliona lat Ziemia przeżyła ich cztery) osiągnęła swoje ostatnie maksimum. Średnia temperatura w skali globu była wówczas niższa o 4, 5 st. C. niż obecnie. Drugie wahnięcie nastąpiło przed 8000 lat, gdy epoka lodowcowa dobiegła końca i trwało optimum klimatyczne holocenu -- tj. okresu, w którym aktualnie żyjemy. Temperatura przekroczyła wtedy o 2 st. C. dzisiejszy poziom. Mapy te posłużą do sporządzenia matematycznych modeli przewidywanego wpływu człowieka na klimat. Pracami tymi kieruje Nicole Petit-Marie specjalizująca się w geologii Sahary.

Całkowita odmiana

I oto, wedle wszelkich znaków na ziemi, niebie iwwodzie, rejestrowanych przez stacje klimatologiczne na wszystkich kontynentach, nadchodzi kolejne wahnięcie klimatyczne.

Opracowane mapy ukazują, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1681

Spis treści
Zamów abonament