Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świadek nie może się bać

26 kwietnia 1999 | Prawo | MA

RADA EUROPY

Ważna rekomendacja

Świadek nie może się bać

MAREK ANTONI NOWICKI

Skuteczny wymiar sprawiedliwości wymaga ochrony świadków. Trzeba więc wypracować wspólną europejską politykę w tej dziedzinie, przy zachowaniu trudnej równowagi między prawem do obrony a bezpieczeństwem świadków i ich rodzin. Temu ma służyć rekomendacja Rady Europy wsprawie zastraszania świadków iprawa do obrony nr R(97) 13 z 10 września 1997 r.

Wzrasta zagrożenie świadków, zwłaszcza w sprawach dotyczących przestępczości zorganizowanej oraz przestępstw w rodzinie. Nie wolno jednak pozwolić, by z tego powodu sprawca nie stawał przed sądem. Świadek powinien móc składać swobodne i zgodne z prawdą zeznania, bo często ma to rozstrzygające znaczenie dla wyroku skazującego.

Z orzecznictwa organów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka wynika prawo obrony do przesłuchania świadków i kwestionowania ich zeznań. Nie zapewnia ona jednak prawa do osobistej konfrontacji między świadkiem i domniemanym sprawcą.

Zasady sformułowane w rekomendacji Rady Europy mają odpowiednio ukierunkować przepisy krajowe, politykę karną oraz praktykę ścigania.

Z zastraszaniem mamy do czynienia, gdy istnieje bezpośrednie, pośrednie lub potencjalne zagrożenie dla świadka, mogące uniemożliwić mu swobodne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1681

Spis treści
Zamów abonament