Jak skutecznie walczyć z inflacją
Kłopoty z kotwicą kursową
Jak skutecznie walczyć z inflacją
MAREK DňBROWSKI
Pytanie, jak skutecznie walczyć z dużą inflacją, od lat stanowi przedmiot debaty w literaturze ekonomicznej. Na podstawie doświadczeń krajów rozwijających się można wyróżnić następujące kategorie programów stabilizacyjnych, określane jako ortodoksyjne i nieortodoksyjne.
Programy ortodoksyjne, to programy stosujące instrumenty polityki pieniężnej i fiskalnej. Wśród nich można wyróżnić dwie podkategorie: oparte na kontroli agregatów pieniężnych oraz oparte na kontroli kursu walutowego. Istota programów nieortodoksyjnych sprowadza się natomiast do szerszego zastosowania tzw. kotwic nominalnych, oprócz kontrolowanego kursu walutowego (kontrola płac i cen) .
W latach 80. programy nieortodoksyjne były stosowane m. in. w Izraelu, Brazylii i Meksyku. Ich pierwsze efekty wydawały się zachęcające: szybko spadały oczekiwania inflacyjne, a straty w PKB i zatrudnieniu były mniejsze niż w przypadku programów ortodoksyjnych. Zczasem jednak zaczęły się ujawniać ich słabości, związane np. z odmrażaniem cen i płac i wolniejszymi zmianami strukturalnymi. Istnienie dodatkowych kotwic stwarzało polityczną pokusę, aby ograniczać skalę dostosowania fiskalnego lub przedwcześnie luzować politykę pieniężną. Prowadziło to do załamania się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta