Wierzymy w Euro
UNIA MONETARNA
Wprowadzenie euro spowoduje szokowy wzrost popytu, spadek stóp procentowych i inflacji, zmniejszenie deficytu budżetowego
Wierzymy w Euro
ANDRZEJ S. BRATKOWSKI, JACEK ROSTOWSKI
Opinia Janusza Jankowiaka ("Rzeczpospolita" z 23 marca) na temat naszejpropozycji szybkiego wprowadzenia euro wprawiła nas w zakłopotanie. Zarzuca nam on bowiem, że sami nie wierzymy w to, co napisaliśmy, anasz artykuł jest tylkoprowokacją obliczoną na wywołanie dyskusji o drogachdojścia do unii monetarnej.
Nie sposób dyskutować z takim zarzutem. Nasza propozycja jednostronnego wprowadzenia euro jako waluty polskiej jest jak najbardziej poważna.
Uważamy więc za celowe podtrzymanie jej i przedstawienie syntetycznego porównania alternatywnych scenariuszy wchodzenia do unii monetarnej i korzyści związanych ze scenariuszem szybkiego, jednostronnego wprowadzenia euro.
1. Wprowadzenie euro wymaga przygotowań organizacyjnych -- nie może więc być dokonane z dnia na dzień. Oceniamy, że wnaszym przypadku etap ten trwałby co najmniej półtora roku od momentu podjęcia decyzji politycznej, co oznaczałoby, że pierwszy realny termin wprowadzenia euro to rok 2001. Dalszy tryb uzyskania pełnoprawnego członkostwa w UM zależeć będzie od tego, w jakim stopniu będziemy spełniali kryteria traktatu z Maastricht....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta