Wojna o Kosowo --stronniczość czy obiektywizm
Brytyjskie mass media a propaganda wojenna NATO
Wojna o Kosowo --stronniczość czy obiektywizm
W brytyjskich mediach trwa burzliwa dyskusja o bezstronności dziennikarzy i roli propagandy w wojnie prowadzonej przez NATO przeciwko Miloszeviciowi, odkąd w ubiegłym tygodniu ktoś z biura prasowego przy Downing Street w Londynie zarzucił Johnowi Simpsonowi -- wytrawnemu korespondentowi zagranicznemu BBC w Belgradzie -- że jego relacje są "proserbskie".
I stotnie, John Simpson -- wywodzący się ze "starej szkoły" BBC, która ceni sobie ponad wszystko dziennikarski obiektywizm -- stara się w swoich codziennych relacjach ukazywać również wpływ bombardowań sił powietrznych NATO na życie codzienne mieszkańców Belgradu. Niedawno przysłał np. obszerny materiał filmowy, ukazujący grupę mieszkańców kamienicy, spędzających kolejną noc zrzędu w bunkrze przeciwlotniczym. Kiedy jednak w swojej specjalnej korespondencji dla dziennika "The Sunday Telegraph" napisał: "Jeśli jednym z celów tej wojny miało być nastawienie serbskiego społeczeństwa przeciwko Miloszeviciowi, to przyniosła ona odwrotny skutek", ktoś odpowiedzialny za propagandę na Downing Street po prostu nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta