Nieoczekiwana zmiana zarzutu
Rzetelność postępowania
Nieoczekiwana zmiana zarzutu
W sprawach karnych precyzyjna i pełna informacja o stawianych zarzutach, a w rezultacie o kwalifikacji prawnej możliwej do przyjęcia przez sąd jest i stotnym warunkiem rzetelności postępowania.
Francois Pélissier i Philippe Sassi zostali postawieni przed Sądem Karnym w Tulonie pod zarzutem doprowadzenia do przestępnego bankructwa spółki Bleu Marine. Sąd orzekł, że ani w sensie prawnym, ani faktycznie nie działali jako menedżerowie firmy i uniewinnił ich. Sąd Apelacyjny w Aix-en-Provence potwierdził to ustalenie. Uznał jednak, że jako jej udziałowcy wiedzieli o poważnych trudnościach spółki, a mimo to ułatwili innemu z oskarżonych sprzeniewierzenie mienia, które stało się powodem bankructwa. Wobec tego wymierzył im za pomocnictwo po osiemnaście miesięcy więzienia i grzywnę. Kasację od tego wyroku oddalono w lutym 1994 r.
W skardze do Komisji znalazły się zarzuty naruszenia art. 6 ust. 1 i ust. 3 lit. a) i b) konwencji zpowodu skazania za przestępstwo inne niż to, o które byli oskarżeni, a także dotyczące nadmiernej długości postępowania. Komisja jednogłośnie uznała, iż naruszono te przepisy.
Pélissier zaprotestował przede wszystkim przeciwko przyjęciu przez sąd apelacyjny za dowód dokumentu, którego dopuszczalność była kwestionowana.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta