Pomnik buhaja Ilona
OSOWA SIEŃ
Bazujemy tylko na naszych wychowankach. Z okolicznych wsi i wioseczek. Często z rodzin wielodzietnych, patologicznych. W niektórych domach nie ma nawet krzesła.
Pomnik buhaja Ilona
M AREK JOEWIK
Pomnik buhaja Ilona stoi przy szosie ze Wschowej do Włoszakowic na wzgórku za żywopłotem z ligustra. Dokładnie tam, gdzie kiedyś stał pomnik Otto von Bismarcka. Dokładnie tak, jak chciał pomysłodawca -- z adem na Niemcy.
Buhaj Ilon był sławą Państwowego Ośrodka Hodowli Zarodowej w Osowej Sieni, dumą towarzysza Edmunda A polinarskiego, dyrektora. Jako prototyp rozpłodowy rasy Roistein-Friesian ciężko zapracował na Sztandar Pracy I Klasy, zanim zdechł. POHZ dostał ten sztandar. Byk stachanowiec dostał cokół, dostał pomnik i jeszcze kamienną tablicę pamiątkową. Monumentalnie się prezentuje na tle bezchmurnego nieba. Tutejsi przywykli, ale przyjezdnych ten Ilon fascynuje. Człowiek chciałby wiedzieć, kto tu mieszka. W końcu bydlę na cokole rażąco odbiega od normy polskiej. Wszystko inne dookoła raczej nie. Odpicowany poniemiecki zajazd i zaraz smrodliwa obora z otwartymi wrotami, przez które widać brudne krowy, pewnie sieroty po Ilonie bohaterze. Szary mercedes lokalnego milionera, a w dali, na rozległych polach kaszlące traktory, które lepiej pamiętają Ursus z czasów Gierka niż Wrzodaka. Różni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta