Bez nienawiści i uprzedzeń
DYSKUSJA
Godność ludzką uznaje się za wartość absolutną, a nawet za źródło wszelkich praw
Bez nienawiści i uprzedzeń
Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego zorganizował ciekawą międzynarodową konferencję "Godność człowieka jako źródło wolności i praw jednostki". Znaczenie ludzkiej godności uświadomił nam wiek XX, czas, w którym totalitaryzmy dokonały wielkich nadużyć praw człowieka -- podkreślił, otwierając konferencję, rektor uniwersytetu, prof. Roman Duda.
Dziś godność ludzka to temat aktualny, zwłaszcza wobec niezwykłych problemów bioetyki i biotechnologii, które stanowią poważne wyzwanie etyczne XXI wieku. Potrzebna jest ustawiczna debata na temat prawa, granic nauki i poszanowania każdego człowieka. Dobrze pamiętamy z tak niedawnych czasów komunistycznego zniewolenia, że w majestacie prawa można popełniać wiele zbrodni, nieprawości i nadużyć.
Wrocławska konferencja miała pokazać, w jaki sposób nauka i orzecznictwo konstytucyjne, m. in. w Niemczech, Francji, Hiszpanii i USA, posługuje się tą ważną kategorią prawną. Zachodni wykładowcy, reprezentujący czołowe europejskie i anglosaskie uczelnie, dyskutowali w kilku sekcjach. Brali w nich udział także wybitni środkowoeuropejscy konstytucjonaliści, w tym m. in. prof. Marek Safjan, prezes Trybunału Konstytucyjnego i prof. Leszek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta