Odrodzona polska waluta ma 75 lat
Najmniej złota mieliśmy w przedwojennym skarbcu w roku 1924 --równowartość 103 milionów złotych. Najwięcejw 1929 -- ponad 700 milionów złotych
Odrodzona polska waluta ma 75 lat
ANNA WIELOPOLSKA
Bank centralny w przedwojennej Polsce cieszył się dużym szacunkiem społeczeństwa. Nazywał się Bankiem Polskim i powstał 75 lat temu. Po drugiej wojnie światowej zastąpiono go Narodowym Bankiem Polskim. Był to już całkowicie inny bank, choć pozornie powołano go do tych samych celów, jak bank przedwojenny. Bank centralny, kiedy go tworzono w Anglii w pierwszej połowie XIX wieku, miał być najsilniejszą instytucją porządkującą życie gospodarcze kraju. W ogromnej mierze wpływającą na losy tego kraju.
"Pieniądz jest bardzo dawnem urządzeniem, ale nie od razu powstał w formie doskonałej" -- napisał nie wymieniony znazwiska autor broszury pod tytułem "Prawda o walucie polskiej", którą w ydała oficyna Gebethner i Wolff w roku 1920.
Wagę i znaczenie tego lepiszcza państwowości docenił Kazimierz Wielki. Zostawił Polskę w dość dobrym stanie, ponieważ scalił kraj politycznie, prawnie i ekonomicznie. Między innymi scalił skarb państwa. W ordynacji króla wydanej dla żup soli w Bochni w 1368 roku zamieszczone zostały między innymi szczegółowe przepisy dla podskarbiego, który winien pieniądze odbierać od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta