Co powinno znaleźć się w umowie
BANKI
Prawo niedostatecznie chroni interes właścicieli lokat i rachunków
Co powinno znaleźć się w umowie
W marcu udałem się do banku PKO BP, żeby zlikwidować książeczkę mieszkaniową. Poinformowano mnie, że na rozliczenie muszę czekać 14 dni. Gdy po dwóch tygodniach zgłosiłem się do ekspozytury PKO BP, wypłacono mi pieniądze, nie dając jednak żadnego rozliczenia. Kiedy wyraźnie zażądałem wydruku, na podstawie którego mógłbym stwierdzić, w jaki sposób dokonano rozliczenia, pani w okienku była ogromnie zdziwiona. Nie rozumiała, dlaczego klient po 20 latach oszczędzania chce wiedzieć, ile narosło mu odsetek, ile dostał w formie premii iwaloryzacji wkładu. Zdumiewało ją, że klient chce sprawdzić, czy prawidłowo naliczono mu wszystkie składniki wypłaty.
W dobie komputerów wydawałoby się, że wydrukowanie kartki papieru z wyliczeniami nie powinno sprawiać najmniejszego kłopotu. Jednak w ekspozyturze PKO BP stanowiło to problem. Ostatecznie otrzymałem karteczkę zodręcznie wypisanymi liczbami. Zacząłem się więc zastanawiać, jakie właściwie prawa ma klient banku. Czy musi on akceptować wszystko, co w sprawach dotyczących jego pieniędzy zrobi bank?
Magiczne słowo
Podstawowe regulacje prawne dotyczące lokat i rachunków bankowych znajdują się w ustawie Prawo bankowe (np. artykuły 51, 53, 54, 55, 58) . Jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta