Namiestnik Wielkiego Księstwa
MUZYCY Z CZASOW CHOPINA
Antoni Radziwiłł i jego "Faust"
Namiestnik Wielkiego Księstwa
GRZEGORZ ZIEZIULA
Niespokojne czasy, wktórych wypadło mu żyć oraz wysoka pozycja społeczna, rzuciły go w wir wielkiej polityki. Osobiste zainteresowania i wrodzone talenty popychały go jednak w innym kierunku. Ten niezręczny polityk, pełniący z ramienia Prus obowiązki namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego, zasłynął wśród współczesnych jako pierwszy kompozytor muzyki do "Fausta" Goethego. Do dzisiaj pamięta się również i o tym, że swoją opieką otaczał młodego Fryderyka Chopina.
Napisanie muzyki do swego dramatu proponował Goethe początkowo zaprzyjaźnionemu z nim od dawna Karolowi Zelterowi, ale dyrektor berlińskiej Singakademie i późniejszy nauczyciel Mendelssohna, obawiał się jednak, że jego kompozytorska inwencja nie zdoła sprostać arcydziełu genialnego weimarczyka. Temu ostatniemu marzyła się bowiem muzyka "okropna i niesamowita". Ogrom trudności piętrzących się przed kompozytorem nie zniechęcał za to księcia Antoniego Radziwiłła, który z zapałem wziął się do dzieła i przez prawie ćwierć wieku wytrwale nad nim pracował. Kiedy jesienią 1829 roku pokazał wykończone fragmenty partytury Chopinowi, ten pisał w liście do przyjaciela, iż "wiele rzeczy znalazł tak dobrze pomyślanych, że się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta