Sięganie niedostępnego
GEOLOGIA
Coraz głębsze wiercenia pod dnem morskim
Sięganie niedostępnego
KRZYSZTOF KOWALSKI
Od dawna wiadomo, że pod dnem morskim tkwią gigantyczne zasoby energetyczne, ropy igazu, lecz do niedawna były one nieosiągalne ze względów technicznych. Ale teraz sytuacja zmienia się, współczesna technika umożliwia ich eksploatowanie. Nowoczesne platformy wiertnicze stały się czymś w rodzaju monstrualnych mechanicznych ośmiornic, których "macki" zakończone głowicami wiertniczymi sięgają nawet 4 km w głąb pod dno morskie. Nowoczesna platforma wiertnicza z Morza Północnego czy Norweskiego umożliwia dokonywanie jednocześnie do 40 odwiertów.
Błoto high-tech
Nowoczesna technika wiercenia odbiega od potocznych wyobrażeń na ten temat, ukształtowanych na podstawie metod XIX-wiecznych. Wiertło nie jest skierowane pionowo w dół, posuwa się, generalnie, skośnie, zarazem wdół iwbok, a w miarę potrzeby poziomo, a nawet do góry, co więcej -- może zmieniać kierunek. Głowica świdra z diamentowymi wiertłami umocowana jest do stalowej rury. Wmiarę postępów wiercenia, dodawane są 20-metrowe odcinki rur, co zapewnia elastyczność "macce", tj. przewodowi wiertniczemu, pozwala na zmianę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta