Ostatni taki na świecie
Ostatni taki na świecie
Bezokienny pokój niemal w całości wypełnia pękata, drewniana beka obudowy "urządzenia do stereoskopowej projekcji statycznej", które nazwano fotoplastykonem.
Od prawie stu lat w tej samej warszawskiej kamienicy w Alejach Jerozolimskich czynny jest fotoplastykon. To fenomen na skalę europejską, a najpewniej i światową, czego w Warszawie prawie się nie zauważa. Gdzie indziej byłaby to reklamowana donośnie atrakcja. A u nas...
statni fotoplastykon świata działa jeszcze jedynie dlatego, że jego obecny właściciel Tomasz Chudy czuje się pożyteczny i zależy mu na tym, aby ta szczególna tradycja, rodzinna i warszawska zarazem, była podtrzymywana tak długo, jak tylko się da.
Swoisty mikroklimat
Fragment południowej strony Alej Jerozolimskich (naprzeciw Dworca Śródmieście) to niewielka enklawa wielkomiejskiej zabudowy Warszawy, strzęp jej poszarpanej przez historię biografii. Na krótkim odcinku, poczynając od hotelu "Polonia", ostał się tam szereg budynków rodem z belle epoque, rozbitków z trzech kataklizmów - w roku 1939, 1944 oraz z okresu tuż powojennych rozbiórek, służących głównie skrzętnemu zacieraniu śladów niesłusznej przeszłości.
Na opatrzonej numerem 51 czteropiętrowej kamienicy braci Wincentego i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta