Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obowiązują od dzisiaj

13 maja 1999 | Prawo | DP

OBOWIĄZUJĄ OD DZISIAJ

Instytut Pamięci Narodowej

Prezes wybierany na 5 lat, kolegium - na 7

Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej powołuje i odwołuje Sejm większością 3/5 głosów, za zgodą Senatu, ale na wniosek Kolegium IPN, które zgłasza kandydata spoza swojego grona. Jego kadencja trwa pięć lat.

Tak ostatecznie sformułowano budzący wiele kontrowersji przepis o wyborze prezesa Instytutu, zawarty we wchodzącej w życie 13 maja noweli z 9 kwietnia 1999 r. (Dz. U. nr 38, poz. 360) do ustawy z 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz. U. z 1998 r. nr 155, poz. 1016).

Wybór na tę funkcję wymaga nie zwykłej większości, lecz 3/5 głosów. Oznacza to konieczność akceptacji kandydata także przez opozycję. Przewodniczący Kolegium ogłosi publiczny konkurs na to stanowisko nie wcześniej niż na sześć miesięcy i nie później niż na trzy miesiące przed upływem kadencji prezesa IPN.

Nowela rozszerza katalog przyczyn uniemożliwiających wybór na stanowisko prezesa. Dotychczasowe przepisy mówiły, że nie może objąć tej funkcji osoba, która pełniła służbę, pracowała lub była współpracownikiem organów bezpieczeństwa, ani sędzia, który sprzeniewierzył się niezawisłości sędziowskiej.

Dodano dwa nowe przepisy, które...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1695

Spis treści
Zamów abonament