Operacja Kongo
Operacja Kongo
Przedstawicielem Colmetu z Wysp Dziewiczych jest w Warszawie spółka Alfapol, która mieści się w budynku na Saskiej Kępie
FOT. ANDRZEJ WIKTOR
LESZEK KRASKOWSKI
W styczniu 1997 roku KGHM Polska Miedź SA kupił złoża miedzi i kobaltu w Kongu od spółki Colmet International zarejestrowanej na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Kontrakt opiewał na 45 milionów dolarów. Zamiast planowanych wielomilionowych zysków inwestycja przynosi straty. Prezesem Colmetu jest Polak - Krzysztof Pochrzęst. KGHM zapowiada dalsze inwestycje w Afryce.
Bilans afrykańskich podbojów KGHM nie wypada imponująco: nikomu nie znany Colmet, pośrednik z Wysp Dziewiczych, zarobił duże pieniądze, Polska Miedź je traci. Wydobyta ruda piętrzy się na hałdach, gdyż w kongijskiej prowincji Katanga (Shaba) nie ma jej gdzie przerabiać. Miejscowe zakłady są zdewastowane. Obietnice Colmetu, że wyremontuje jeden z nich, pozostały na papierze.
Do tej pory we wszystkich publikacjach dotyczących afrykańskich inwestycji Polskiej Miedzi pisano, że kontrakt na wydobycie rudy ze złoża Kimpe został podpisany z kongijskim koncernem Gecamines - dużym przedsiębiorstwem państwowym, tamtejszym odpowiednikiem Polskiej Miedzi. Nazwa spółki z Wysp...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta