Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Listy

28 maja 1999 | Publicystyka, Opinie | JV

LISTY

Listy

"Konsolidacja"

Czytając artykuł "Konsolidacja" redaktor Elizy Olczyk ("Rz" nr 114, 18. 05. 1999 r. ), można odnieść wrażenie, że konsolidacja polskiej lewicy mogłaby faktycznie stanowić poważną konkurencję dla obozu postsolidarnościowego. Wizja państwa rządzonego przez lewicę jawi się jako wizja państwa atrakcyjnego dla obywateli, gdyż ma być to państwo kierujące się zasadą sprawiedliwości społecznej, "dbające o równe szanse o bywateli, o powszechny dostęp do edukacji, kultury, ochrony zdrowia, o bezpieczeństwo".

Czy te zasady jednak nie są nam już znane? Były zawarte w "niby-konstytucji" PRL. I nic z tego nie wynikło dobrego dla obywateli.

Lewica pominęła także w swych założeniach bardzo istotną sprawę. Dlaczego zakłada się, że obywatel nie jest w stanie sam myśleć o sobie, podejmować decyzji i dokonywać wyborów, że ma za niego myśleć państwo? Z tych zasad lewicy wcale nie wynika, że obywatelowi przyznaje się te podstawowe prawa. Brakuje tu bardzo ważnego aspektu, że państwo ma "tylko" stworzyć ramy prawne umożliwiające obywatelowi rozwój na różnych płaszczyznach życia społecznego, politycznego, zawodowego. Poza tym lewica, skoro naprawdę poważnie traktuje wejście Polski do Unii Europejskiej, powinna też wiedzieć, iż w Unii obowiązuje Art. 3 Traktatu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 1709

Spis treści

Raporty

Zamów abonament