Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Symulacje zysków funduszy emerytalnych

28 maja 1999 | Moje Pieniądze | MC

INWESTYCJE

Symulacje zysków funduszy emerytalnych

Gdyby fundusze wystartowały w 1993 roku, najwięcej zarobiłyby kupując akcje

Wszelkie symulacje dotyczące przyszłej efektywności inwestowania przez fundusze emerytalne mają tę wadę, że przyszłość zawsze jest wielką niewiadomą. Postanowiliśmy więc zbadać, jakie wyniki osiągnęłyby funduszestosujące różne strategie inwestycyjne, gdyby wystartowały na początku 1993 roku.

Osoby, które podejmują decyzję o przystąpieniu do otwartego funduszuemerytalnego (OFE), starają się określić jakieś racjonalne kryteria wyboru. Najczęściej wymienia się prowizje pobierane przez OFE, strukturę kapitałową towarzystwa oraz strategię i nwestycyjną decydującą o efektywności zarządzania składkami. Z tym ostatnim kryterium jest najtrudniej.

Co prawda pojawia się wiele symulacji, które mają w przybliżeniu określić, jaka może być przyszła emerytura, ale ich istotną wadą jest to, że opierają się na określonych założeniach. Tymczasem nikt nie wie tak naprawdę, jaka czeka nasprzyszłość. Dlatego też najczęściej buduje się scenariusze optymistyczne, realistyczne oraz pesymistyczne i oczekuje się, że jeden z nich się zdarzy.

Autorami takich analiz są najczęściej pracownicy otwartych funduszy emerytalnych, którzy dzięki swoim symulacjom...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1709

Spis treści

Raporty

Zamów abonament