Budżet pod ciężarem reform
FINANSE PUBLICZNE
Długa lista sygnałów ostrzegawczych
Budżet pod ciężarem reform
TOMASZ K ACZOR, WOJCIECH MISIňG, ADAM NIEDZIELSKI
Rok 1999 stanowi poważne wyzwanie dla finansów publicznych. Rozpoczęto reformę ubezpieczeń społecznych, rozszerzono zakres samorządu terytorialnego, zaczęły działalność kasy chorych. Czy to nie za dużo naraz?
Niedawno poznaliśmy wyniki budżetu państwa w pierwszych czterech miesiącach roku. Nie przesądzają one o ostatecznym kształcie wykonania budżetu, lecz pokazują, że podjęte reformy stanowią dla budżetu poważny ciężar. Dochody budżetu państwa za okres styczeń -- kwiecień stanowią 29, 1 proc. dochodów przewidzianych w ustawie budżetowej. W tym samym okresie wydatki osiągnęły jedną trzecią planu. W rezultacie deficyt budżetu państwa wynosi już prawie 9, 3 mld zł, czyli 72, 6 proc. kwoty przewidzianej na cały rok.
Wydatki będą rosły
Tak duży deficyt ma swe źródło nie w niskich dochodach, lecz w dużych wydatkach i tu należy się spodziewać największych problemów. Musimy bowiem pamiętać, że w kolejnych miesiącach wydatki budżetowe będą rosły ze względu na takie czynniki jak: * waloryzacja (od 1 czerwca) emerytur i rent, która spowoduje wzrost dotacji dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, * przekazywanie przez ZUS...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta