Wojwodina dla Węgrów?
Naloty NATO na Jugosławię zachęciły węgierskich polityków do wystąpień w obronie praw swych rodaków
Wojwodina dla Węgrów?
ANDRZEJ NIEWIADOWSKI
z budapesztu
Politycy węgierscy coraz głośniej mówią o konieczności przywrócenia autonomii serbskiej Wojwodinie, którą zamieszkuje 350 tysięcy Węgrów. Niektórzy idą jeszcze dalej i żądają rewizji granic.
W czasach Josipa Broz-Tity Wojwodina (obok Kosowa) była jednym z dwóch autonomicznych okręgów Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii. Slobodan Miloszević, najpierw prezydent Serbii, a potem nowej Jugosławii odebrał mniejszości węgierskiej autonomię. Naloty na Jugosławię zmobilizowały węgierskich sojuszników NATO do upomnienia się o rodaków.
Węgry zostały zmuszone do podpisania 4 lipca 1920 r. traktatu w Trianon, na którego mocy oddawały krajom ościennym dwie trzecie swojego terytorium oraz trzy piąte obywateli (w sumie ponad 3, 3 mln osób) . Był to prawdziwy cios zadany węgierskiej dumie narodowej. Poczucie krzywdy i obwinianie za swoje upokorzenie Francji, Anglii i Rumunii skłoniło Węgrów do poparcia nazistowskich Niemiec. Po wybuchu II wojny światowej Węgry odzyskały północną część Siedmiogrodu. W rok później zajęły część Jugosławii.
Po wojnie rządzący w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta