Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wojwodina dla Węgrów?

08 czerwca 1999 | Świat | AN

Naloty NATO na Jugosławię zachęciły węgierskich polityków do wystąpień w obronie praw swych rodaków

Wojwodina dla Węgrów?

ANDRZEJ NIEWIADOWSKI

z budapesztu

Politycy węgierscy coraz głośniej mówią o konieczności przywrócenia autonomii serbskiej Wojwodinie, którą zamieszkuje 350 tysięcy Węgrów. Niektórzy idą jeszcze dalej i żądają rewizji granic.

W czasach Josipa Broz-Tity Wojwodina (obok Kosowa) była jednym z dwóch autonomicznych okręgów Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii. Slobodan Miloszević, najpierw prezydent Serbii, a potem nowej Jugosławii odebrał mniejszości węgierskiej autonomię. Naloty na Jugosławię zmobilizowały węgierskich sojuszników NATO do upomnienia się o rodaków.

Węgry zostały zmuszone do podpisania 4 lipca 1920 r. traktatu w Trianon, na którego mocy oddawały krajom ościennym dwie trzecie swojego terytorium oraz trzy piąte obywateli (w sumie ponad 3, 3 mln osób) . Był to prawdziwy cios zadany węgierskiej dumie narodowej. Poczucie krzywdy i obwinianie za swoje upokorzenie Francji, Anglii i Rumunii skłoniło Węgrów do poparcia nazistowskich Niemiec. Po wybuchu II wojny światowej Węgry odzyskały północną część Siedmiogrodu. W rok później zajęły część Jugosławii.

Po wojnie rządzący w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1717

Spis treści
Zamów abonament