Klub coraz mniej ekskluzywny
RADA EUROPY
Pięćdziesiąt lat działalności zmieniło mentalność polityków i społeczeństw
Klub coraz mniej ekskluzywny
MAREK ANTONI NOWICKI
W Radzie Europy główne miejsce zajmuje konwencja praw człowieka. To dzięki niej jednostka zmieniła się z przedmiotu międzynarodowego współczucia w podmiot międzynarodowego prawa.
Od powstania Rady Europy upłynęło właśnie pięćdziesiąt lat. Jak każda rocznica, i ta skłania do podsumowań i przemyśleń.
Rada Europy to w dużym stopniu jedyny w swoim rodzaju system ochrony praw jednostki, rozpisany na rozmaite struktury. Wynika to z jej statutowych celów. Pluralistyczna demokracja, rządy prawa i prawa człowieka są ściśle ze sobą związane. Nie ma mowy o przestrzeganiu podstawowych praw i wolności bez rzeczywistej, silnej demokracji oraz odpowiednich gwarancji prawnych -- i odwrotnie. Dlatego często wymienia się je jednym tchem. Wszystkie razem decydują bowiem o demokratycznym bezpieczeństwie lub jak kto woli -- demokratycznej stabilizacji. Gdyby w Belgradzie myślano o tych sprawach podobnie jak w Brukseli, Strasburgu czy w Warszawie, nie mogłoby dojść do wydarzeń w Kosowie, a wcześniej w innych częściach byłej Jugosławii.
W Radzie Europy główne miejsce zajmuje europejska konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (konwencja) -- prawdziwa karta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta