Krajobraz przed ostateczną rozgrywką
NEGOCJACJE: "Piętnastka" zajmuje twarde stanowisko w rozmowach, domagając się od Polski przyjęcia w 3 i pół roku unijnego prawa
Krajobraz przed ostateczną rozgrywką
Koniec roku 1999 i rok 2000 określą na wiele lat kształt rozwoju Polski, a w mniejszym stopniu także Unii Europejskiej. W tym czasie przedstawiciele rządów naszego kraju i państw "15" podejmą najtrudniejsze tematy negocjacji członkowskich.
Od ich przebiegu zależeć będzie treść Traktatu Członkowskiego, w tym jak dużą pomoc uzyskamy z Brukseli, kiedy uzyskamy prawo do pracy w Europie Zachodniej, na jakich warunkach będzie rozwijać się polska wieś i kiedy mieszkańcy UE będą mogli swobodnie kupować polską ziemię.
Negocjacje członkowskie z Unią Europejską rozpoczęły się pod koniec marca ubiegłego roku od przeglądu polskiego prawa pod kątem jego zgodności z ustawodawstwem europejskim. Komisja podzieliła prawo UE na 31 działów, z czego przynajmniej 29 ma być przedmiotem negocjacji. W sprawie europejskich instytucji rozmów nie będzie. Tu Polska przyjmie rozwiązania, obowiązujące w chwili jej przystępowania do UE: obsadzi odpowiednią ilość mandatów w Parlamencie Europejskim, będzie reprezentowana przez jednego lub dwóch przedstawicieli w Komisji Europejskiej, uzyska kilka lub kilkanaście głosów w Radzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta