Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za granicą

09 czerwca 1999 | Ekonomia | PR

Za granicą

WELTEKE O EURO.Nowy(od 1 września) prezes Bundesbanku Ernst Weltekeoświadczyłw Berlinie, że niski kurs jednolitej waluty niepokoi, ale jej rzeczywista deprecjacja jest mniejsza od tej, jaką sugerowałby ostry spadek kursu. W referacie wygłoszonym na konferencji dotyczącej obrotu nieruchomościami stwierdził, że kurs z początku roku był wzmacniany pewnym entuzjazmem i nie był właściwy. Kursy walutowe z pierwszych miesięcy ubiegłego roku wydawały się bardziej odpowiednie; wtedy ECU było warte 1, 08 dolara. Jeśli dodać, że wtedy koniunktura w Europie miała wiatr w żagle, że nie doszło jeszcze do kryzysu rosyjskiego w całym jego rozmiarze i że nie było wojny na Bałkanach, to obecny kurs euro nabiera zupełnie innego wyglądu. Długofalowo euro ma ogromne możliwości aprecjacji wobec dolara -- powtórzył.

NADWYŻKA W STREFIE EURO. W lutym strefa euro osiągnęła nadwyżkę bilansu handlowego wobec reszty świata w wysokości 4, 2 mld EUR, o 1, 2 mld mniej niż w lutym '98 -- podał ostateczne dane Eurostat. Z kolei w handlu 15 krajów UE z resztą świata pojawił się deficyt 1 mld EUR, o 600 mln dolarów większy niż rok temu. Łączna nadwyżka handlowa strefy euro po 2 miesiącach doszła do 4, 4 mld EUR (-1, 6 mld) , a UE zwiększyła deficyt do 7, 7 mld EUR wobec 4, 9 mld.

PRZESTRZEŃ SPECYFICZNA...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1718

Spis treści
Zamów abonament