Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy dochód jest pożytkiem

09 czerwca 1999 | Prawo | PR TS

Kiedy dochód jest pożytkiem

9 czerwca 1999 132 (5297)C4 PRAWO CO DNIA

Granice między najmem i dzierżawą bywają płynne

PIOTR RADOMSKI

TOMASZ SIEMIĄTKOWSKI

Umowy najmu i dzierżawy są bardzo popularne, jednak z powszechności ich stosowania nie wynika, że równie dobrze znane są różnice między nimi. Jedną z nich o fundamentalnym znaczeniu jest kwestia pobierania pożytków.

Zgodnie z art. 659 § 1 kodeksu cywilnego "przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, anajemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz". Z kolei art. 693 § 1 k. c. stanowi: "Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz". Oba przepisy różnią sięjedynie w kwestii pobierania pożytków.

Pożytki unormowane są w art. 53 i 54 k. c. , przy czymkodeks wyróżnia kilka ich rodzajów: naturalne, cywilne oraz pożytki prawa. Wszystkie one stanowią jakieś dochody z rzeczy lub z prawa. Jednak pod pojęciem "dochód" należy tu rozumieć "(. .. ) te korzyści, które uzyskiwane są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1718

Spis treści
Zamów abonament