Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kapitulacja a nie kompromis

09 czerwca 1999 | Konflikt w Kosowie | JH

JAK ROZMAWIAĆ Z MILOSZEVICIEM

Kapitulacja, a nie kompromis

JIM HOAGLAND

Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy odnieśli znaczące i konieczne zwycięstwo nad serbskimi siłami zbrojnymi w Kosowie. Jednak nie należy mylić tego zwycięstwa z pokonaniem Slobodana Miloszevicia i sił zła, które za nim stoją. Na triumf nie pozwalają też ciężkie zniszczenia, jakie pozostały po dziesięciotygodniowej wojnie.

Aby nie zaprzepaścić tak istotnego zwycięstwa, przywódcy NATO - a zwłaszcza dowódcy wojsk lądowych - muszą wykorzystać korzystną sytuację. Żołnierze powinni wykorzystać zawieszenie broni, by wyprzedzić dyplomatów. Trzy następujące zadania są teraz szczególnie ważne:

- Po pierwsze, Serbów w Kosowie należy traktować jak pokonane i okryte niesławą formacje wojskowe, które bezwarunkowo skapitulowały. Nie można powtórzyć zachowania generała H. Normana Schwarzkopfa z końca operacji "Pustynna Burza". Generał Schwarzkopf traktował irackich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1718

Spis treści
Zamów abonament