Wynalazcy z rodzimego podwórka
Wynalazcy z rodzimego podwórka
To już tradycja - od 40 lat wybierany jest w Polsce "Mistrz Techniki", autor - a obecnie coraz częściej jest to zespół autorów - najlepszego polskiego rozwiązania technicznego. Tym rozwiązaniem jest najczęściej wynalazek, którego zastosowanie w praktyce przynosi godne efekty ekonomiczne.
Skromne początki
W pierwszym konkursie w 1959 r. laureatem został inż. Jerzy Mierzejewski z Centralnego Biura Konstrukcji Obrabiarek. Tytuł i nagrodę otrzymał za konstrukcję frezarek - kopiarek bezdotykowych. Wówczas obróbka metalu była "wąskim gardłem" techniki. Trzeba było regenerować koła wagonów i tłoki wałów. Gospodarka wciąż dźwigała się z ruin. Tradycyjny krajacz metalu zastępują nowoczesne maszyny, wydajniejsze i bezpieczniejsze, bo zastępujące pracę ludzkich rąk.
Początki konkursu były skromne, bo ograniczone tematycznie tylko do przemysłów maszynowego i chemicznego. Od 1961 r. do współzawodnictwa stają twórcy ze wszystkich dziedzin techniki, początkowo z Warszawy, potem z całego kraju.
W 1960 r. "Życie Warszawy" (redakcja była organizatorem konkursu wspólnie z Wojewódzkim Komitetem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta