Finansowanie wymiaru sprawiedliwości; Fundusz Obrony Niepodległości
- Finansowanie wymiaru sprawiedliwości
- Fundusz Obrony Niepodległości Krajowa Rada Sądownictwa
Finansowanie wymiaru sprawiedliwości
Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zgłosiła do laski marszałkowskiej projekt nowej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, przyznający jej m.in. prawo uchwalania projektu dochodów i wydatków sądów powszechnych, który byłby włączany przez ministra finansów do projektu budżetu państwa. Oznacza to, że sądy powszechne byłyby finansowane podobnie jak Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny, a także Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Państwowa Inspekcja Pracy.
Konstytucja, regulując ustrojową pozycję Krajowej Rady Sądownictwa (KRS), nie przesądziła jednoznacznie charakteru tego organu - podkreślają autorzy projektu. Z jednej strony KRS nie jest elementem władzy sądowniczej w ścisłym tego słowa znaczeniu, gdyż sprawują ją - jak przesądziła konstytucja - sądy i trybunały. Z kolei systematyka ustawy zasadniczej wskazuje, że KRS jest elementem szeroko rozumianej władzy sądowniczej, skoro regulacje jej dotyczące znalazły się w rozdziale VII "Sądy i trybunały", podczas gdy inne organa pozostające poza
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta