Uprościć podatki
Krytyczna ocena systemu podatkowego
Uprościć podatki, znieść ulgi, zmniejszyć liczbę progów
Polski system podatkowy jest niestabilny i skomplikowany. Cechuje go nadmierny fiskalizm, mnogość ulg podatkowych (w tym ulg uznaniowych), mała egzekucyjność, a także duży rozdźwięk między nominalnymi a faktycznymi obciążeniami podatkowymi - stwierdza Najwyższa Izba Kontroli i postuluje jak najszybsze wprowadzenie zmian.
Departament Informacji i Analiz Systemowych NIK przeprowadził analizę systemu podatkowego w latach 1992-1998. W tym czasie powstało 19 raportów NIK, dotyczących m.in. działalności urzędów skarbowych oraz urzędów kontroli skarbowej, ściągalności podatku akcyzowego, poboru podatków i opłat przez gminy. Według izby, podstawowymi zasadami cechującymi dobre prawo podatkowe są stałość, pewność i sprawiedliwość. Zdaniem NIK, żadna z nich nie jest w Polsce przestrzegana.
Karuzela zmian
W latach 1995-1997 ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych była zmieniana trzynastokrotnie, a ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych jedenastokrotnie. W ciągu czterech lat ustawa o podatku akcyzowym była siedmiokrotnie nowelizowana, a przepisy wykonawcze do niej zmieniano 19 razy.
Na zbyt częste zmiany przepisów podatkowych NIK wskazywała już w 1994...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta