Nie popsuć tego, co sprawdziło się w praktyce
Roman Hauser, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego
Nie popsuć tego, co sprawdziło się w praktyce
Konstytucja nakłada na ustawodawcę obowiązek uchwalenia przed 17 października 2002 r. ustaw wprowadzających dwuinstancyjne sądownictwo administracyjne (art. 236 ust. 2). Zauważmy na marginesie, że nie określa daty wejścia w życie przepisów wprowadzających ten model.
W istocie chodzi tu o realizację unormowań art. 176 ust. 1 i art. 184 konstytucji, a więc o zbudowanie modelu organizacyjnego dwuinstancyjnego sądownictwa administracyjnego sprawującego kontrolę nad działalnością administracji publicznej. Ma to czynić Naczelny Sąd Administracyjny i inne sądy administracyjne.
Co przede wszystkim wynika ze wskazanych przepisów konstytucyjnych. Sądzę, że w istocie chodzi o następujące kwestie:
- reforma, która nas czeka, dotyczy sądownictwa administracyjnego - ustanowienia sądów administracyjnych pierwszej instancji,
- nie jest problemem konstytucyjnym dokonywanie we wskazanym terminie reformy ogólnego postępowania administracyjnego i administracyjnych postępowań szczególnych,
- można jedynie zakładać, że w związku z reformą będzie konieczne w określonym zakresie znowelizowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta