Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakreskowane informacje

28 czerwca 1999 | Nauka i Technika | PK

TECHNOLOGIE

Kody nie tylko ze sklepu

Zakreskowane informacje

Kody kreskowe - rząd czarno-białych linijek na etykietkach - wykorzystywany jest dziś w praktycznie wszystkich sklepach i magazynach do znakowania towarów. Kody kreskowe można wykorzystywać również w inny sposób - jako nośnik informacji. Łatwy do zapisania i odczytania oraz niewrażliwy na uszkodzenia.

Aby jednak traktować kody kreskowe jako nośnik informacji, konieczne okazało się zwiększenie jego "pojemności" - ilości danych, które można w ten sposób zapisać. Tradycyjne "kreski" - te, które widzimy na co dzień w sklepach, służą jedynie kodowaniu niewielkiej liczby danych. Na etykiecie - np. kartonu z mlekiem - umieszczone są równoległe paski o różnej grubości i znajdujące się w różnej odległości od siebie. Dla każdego produktu przeznaczona jest inna ich kombinacja. Sprzedawca identyfikuje towar przesuwając etykietę z kodem przed czytnikiem emitującym światło. Odbija się ono od etykiety z kreskami i trafia do skanera. Ponieważ czarne i białe paski odbijają światło w różnym stopniu, możliwe jest odczytywanie danych.

Kod kreskowy pozwala na zapisanie zaledwie kilku liter bądź cyfr. Informacje te stanowią zatem raczej hasło, etykietę, niż rzeczywiste zasoby danych. Aby w pełni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1734

Spis treści

Konflikt w Kosowie

Zamów abonament