Wyzwania zza oceanu
Wyzwania zza oceanu
Poziom życia mieszkańca Unii Europejskiej jest o 1/3 niższy niż przeciętnego Amerykanina, zaś bezrobocie w krajach "15" jest dwa razy wyższe niż w USA. Związek Organizacji Pracodawców i Przemysłowców Europy (UNICE) twierdzi, że to wina europejskich rządów, które nie potrafią stworzyć odpowiednich warunków do rozwoju przedsiębiorczości.
Przykład zza Atlantyku stał się aktualny w związku ze spadek euro względem dolara, które od początku roku straciło wobec amerykańskiej waluty 11 proc.
W 1970 r. poziom życia w UE stanowił 66 proc. poziomu, jaki mieli Amerykanie. Od tego czasu zarówno w Unii, jak i w Stanach Zjednoczonych dochód narodowy przypadający na mieszkańca podwoił się. O ile jednak wzrost gospodarczy był do 1985 r. szybszy w Europie niż w Stanach, o tyle w ostatnich 15 latach tendencja ta odwróciła się i dziś znów poziom życia Europejczyków stanowi jedynie 2/3 tego, który jest w USA.
Mniej pracy za gorszą płacę
UNICE twierdzi, że to wina rządów, które nie stwarzają odpowiednich warunków do rozwoju przedsiębiorczości. Europejscy podatnicy muszą dźwigać znacznie bardziej rozbudowane państwo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta