Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyczyną dekoniunktury nie jest polityka pieniężna

28 czerwca 1999 | Ekonomia | TL

Czy w Polsce doszło do schładzania gospodarki?

Przyczyną dekoniunktury nie jest polityka pieniężna

TERESA LUBIŃSKA

Główną rolę w finansowaniu zewnętrznym podmiotów gospodarczych odgrywa w Polsce sektor bankowy. Struktura i tempo zmian aktywów skonsolidowanego bilansu systemu bankowego odzwierciedlają popyt na pieniądz kredytowy kreowany w sektorze przedsiębiorstw, gospodarstw domowych i sektorze budżetowym. W ujęciu makroekonomicznym przekłada się to na tempo wzrostu gospodarczego oraz saldo obrotów bieżących.

Od pewnego czasu toczy się dyskusja o recesji i schładzaniu gospodarki. "Schładzanie" oznacza ograniczenie dopływu pieniądza do gospodarki. Czy w 1998 r. mieliśmy do czynienia z pieniężnym studzeniem gospodarki? Interesujące wydaje się spojrzenie na zmiany akcji kredytowej w 1997 i 1998 roku, na tle lat poprzednich.

Kredytowy boom

Okres boomu kredytowego wystąpił w Polsce w roku 1996 i w pierwszym półroczu 1997 r. Dotyczył on przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Tempo zmian wolumenu kredytów kierowanych do przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz zadłużenie sektora budżetowego w sektorze bankowym przedstawiono w tabelach. Dane pochodzą ze statystyk NBP.

Do głównych przyczyn tego wzrostu akcji kredytowej należy zaliczyć: spadek nominalnych stóp procentowych i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1734

Spis treści

Konflikt w Kosowie

Zamów abonament