Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nauka w sieci

08 lipca 1999 | Nauka i Technika | KF
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Nauka w sieci

INTERNET

KRYSTYNA FOROWICZ

W Polsce działa 5 centrów komputerowych - POL - 34 połączyła się w tym roku z Europą Jeszcze sto lat temu naukowiec mógł dokonać światowego odkrycia w wiejskiej szopie. Wystarczyły zdolności i kilku sprawnych asystentów. Dzisiaj potęga umysłu to za mało, choć wszyscy zgodnie twierdzą, że najważniejszy jest kapitał ludzki.

Naukowcy zaś przyznają, że bez superkomputerów byliby jak rozbitkowie na bezludnej wyspie. To dlatego w CERN - Europejskim Laboratorium Fizyki Cząstek naukowcy już 10 lat temu wymyślili światową sieć informacji World Wide Web, by zapewnić sobie łatwy dostęp do wyników badań prowadzonych w Genewie, i gdziekolwiek na świecie by się znaleźli. I dlatego też swojego wynalazku nie opatentowali.

Gmachy polskich uczelni sypią się, nie ma na remonty. Aparatura naukowa jest przestarzała, brakuje pieniędzy na zakup nowej, poza nielicznymi wyjątkami. Za to centrów i sieci komputerowych przybywa. Spektakularnym przykładem jest popierany finansowo przez Komitet Badań Naukowych program rozwoju Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej NASK. Dzięki niej Polska weszła do czołówki w regionie Europy Środkowowschodniej w zakresie sieciowo-informatycznej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1743

Spis treści

Moje Pieniądze

Zamów abonament