Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prywatyzacja przez nacjonalizację

16 sierpnia 1999 | Ekonomia | JM
źródło: Nieznane

ZELMER

Załoga broni spółek pracowniczych

Prywatyzacja przez nacjonalizację

KRZYSZTOF ŁOKAJ

Bożena Oborska od roku zarządza Zelmerem

W rzeszowskim Zelmerze, krajowym liderze w produkcji sprzętu AGD i jednej z czołowych firm tej branży w Europie, trwa proces restrukturyzacji, który ma doprowadzić do prywatyzacji firmy. Zelmer jednak już został sprywatyzowany i podzielony na kilkanaście spółek pracowniczych.

Działalność tych spółek ma przejąć Zelmer państwowy, który następnie ma być sprywatyzowany. W zakładzie mówi się o nacjonalizacji przedsiębiorstwa, pierwszym takim przypadku.

Program restrukturyzacji, opracowany przez nową zarządczynię firmy Bożenę Oborską, zyskał akceptację ministra skarbu Emila Wąsacza. Napotyka on jednak poważne opory ze strony załogi, która nie chce oddawać raz nabytych praw, nie mając gwarancji, że wdrażana restrukturyzacja przyniesie korzystne dla nich efekty i zapewni rozwój zakładu. Boją się, że po prywatyzacji firmę wykupi konkurencja, np. Siemens, Electrolux, a oni z udziałowców staną się wyrobnikami obcego właściciela.

Starcia personalne

Spór o przyszłość Zelmeru toczy się nie tylko na linii programowej, ale też między obecną zarządczynią a jej poprzednikiem Bogusławem Maderą, który z racji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1777

Spis treści
Zamów abonament