Planistyczna symbioza
Jednorazowa opłata z powodu wzrostu wartości nieruchomości w związku z uchwaleniem lub zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
Planistyczna symbioza
TADEUSZ BOGDAN BABIEL
Jednorazową opłatę z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w związku z uchwaleniem lub zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wprowadziła ustawa z 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn. Dz. U. z 1999 r. nr 15, poz. 139 z późn. zm.; dalej: ustawa).
Opłata taka jest pobierana, gdy właściciel lub wieczysty użytkownik zbywa nieruchomość przed upływem pięciu lat od dnia, w którym miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub jego zmiana stały się obowiązujące, co wynika z art. 36 ust. 3 i ust. 7 ustawy. Ustala ją wójt, burmistrz albo prezydent miasta w decyzji administracyjnej (art. 36 ust. 9 ustawy).
Na wniosek lub z urzędu
Ustalenie jednorazowej opłaty (o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy) może nastąpić na wniosek właściciela nieruchomości przed jej zbyciem, o czym mowa w art. 36 ust. 10.
Gdy dojdzie do zbycia nieruchomości w warunkach przewidzianych przepisem art. 36 ust. 3 bez uprzedniego ustalenia opłaty, jej ustalenie następuje z urzędu. Nieprawidłowością byłoby wówczas uznanie, iż dla wszczęcia takiego postępowania niezbędny jest wniosek zarządu gminy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta