Osoba publiczna musi mieć twardszą skórę
Lech Gardocki, pierwszy prezes Sądu Najwyższego
Osoba publiczna musi mieć twardszą skórę
Bez wątpienia do najważniejszych konstytucyjnych wolności należy wolność słowa. W polskiej konstytucji z 1997 r. mowa o niej w art. 54, który zapewnia każdemu swobodne wyrażanie swoich poglądów oraz pozyskiwanie i rozpowszechnianie informacji.
Wolność słowa nie ma jednak charakteru absolutnego. Może być więc ustawowo ograniczona z takich powodów jak np. bezpieczeństwo państwa, moralność publiczna, a zwłaszcza prawa i wolności innych osób. Dlatego w polskim kodeksie karnym, podobnie jak w kodeksach innych państw, są przepisy przewidujące takie przestępstwa jak zniewaga, zniesławienie, rozpowszechnianie pornografii, nawoływanie do nienawiści na tle rasowym lub obraza uczuć religijnych. Widoczny jest więc wzajemny związek przepisów karnych i konstytucyjnych. Przepisy karne, zabraniając pewnych szkodliwych społecznie wypowiedzi, niewątpliwie wolność słowa ograniczają. Nie ulega jednak również wątpliwości, że Trybunał Konstytucyjny może badać, czy ograniczenia wolności słowa stworzone przez ustawodawcę nie naruszają konstytucji. Ograniczenia te nie mogą bowiem, według art. 31 ust. 3 konstytucji, "naruszać istoty wolności i praw".
Orzecznictwo polskiego TK nie odnotowało na razie spraw, w których kwestionowano by...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta