Z banku poza spadkiem, ale z podatkiem
Dyspozycja na dwudziestokrotność przeciętnego wynagrodzenia
Z banku poza spadkiem, ale z podatkiem
Właścicielowi rachunku wolno w umowie z bankiem wskazać dowolną osobę, której w razie jego śmierci należy wypłacić pieniądze. W ten sposób można ominąć dość sztywne i chroniące prawa najbliższych reguły dziedziczenia wynikające z kodeksu cywilnego - praktycznie ich wydziedziczyć, jeśli oszczędności są jedynym majątkiem spadkodawcy.
Pozostawienie takiej dyspozycji może być powodem wielkiego rozczarowania spadkobierców - zarówno tych, którzy dziedziczą automatycznie, z mocy ustawy, jak i wskazanych w testamencie. Problem może okazać się tym większy, że wkładem wolno obdarować także kogoś spoza rodziny.
Wskazanie uprawnionego do wypłaty z konta po śmierci posiadacza rachunku bywa sposobem na wyróżnienie bliskich, którzy ze względu na szczególne starania o właściciela rachunku, np. w chorobie, na to zasługują.
Według umowy z bankiem
Wskazanie w umowie z bankiem osoby, której będą wypłacone pieniądze po śmierci posiadacza rachunku, przewidywało i przewiduje prawo bankowe. Ono też ustanawia szczególną w stosunku do unormowań kodeksu cywilnego zasadę, iż kwoty wypłacone na tej podstawie nie wchodzą do spadku. Nie rozlicza się ich więc przy jego dziale i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta