Twórca pracownikiem
Czyje prawa autorskie
Twórca pracownikiem
Jeżeli wykonywanie obowiązków ze stosunku pracy ma polegać na działalności twórczej pracownika, od woli stron zależy, do kogo należeć będą autorskie prawa majątkowe. Nieokreślenie w umowie o pracę własności tych praw powoduje, że w granicach wynikających z tej umowy i zgodnego zamiaru stron autorskie prawa majątkowe do utworów nabywa pracodawca z chwilą ich przyjęcia - orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 26 czerwca 1998 r.
Sąd Najwyższy w przytoczonej tezie powołał się na art. 12 ust. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. nr 24, poz. 83 ze zm.). Zapisano tam, że jeżeli ustawa lub umowa o pracę nie stanowią inaczej, pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron.
Grzegorz B. był zatrudniony w muzeum od 1984 r. w charakterze fotografa na podstawie umowy o pracę na czas nie określony. Pracownia fotograficzna pełni funkcje usługowe w stosunku do innych działów muzeum. W maju 1995 r. wręczono Grzegorzowi B. wypowiedzenie zmieniające warunki pracy. Chodziło o wprowadzenie do umowy dodatkowej klauzuli, że muzeum będzie miało prawo bez dodatkowej zapłaty wykorzystywać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta