Wkłady niepieniężne do spółek: jak jest, jak być powinno
Dochodowy od osób prawnych
Wkłady niepieniężne do spółek: jak jest, jak być powinno
HANNA LITWIŃCZUK
Pobieranie podatku w momencie wniesienia wkładu niepieniężnego byłoby poważną przeszkodą w restrukturyzacji spółek.
Wniesienie wkładu niepieniężnego aportu do spółki kapitałowej może stanowić czynność prawną mającą na celu reorganizację spółek i stworzenie nowych struktur zarządzania. By nie utrudniać procesów restrukturyzacyjnych we współczesnych systemach podatkowych przyjęto specjalne rozwiązania dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego przy wystąpieniu tych zdarzeń.
Przy zbyciu składników majątkowych w formie wniesienia aportu do spółki przychód powstaje w momencie zbycia i odpowiada wartości akcji lub udziałów objętych w zamian za te składniki. Kosztem uzyskania przychodu są wydatki poniesione na nabycie składników majątkowych będących przedmiotem aportu. W momencie wniesienia wkładu powstaje zatem dochód podatkowy będący różnicą między tak ustalonym przychodem a kosztem jego uzyskania. Jeżeli np. przychód odpowiadający wartości otrzymanych udziałów (akcji) wynosi 100 j.p., a wydatki na nabycie przedmiotu aportu - 60 j.p., to 40 j.p. jest dochodem do opodatkowania.
Jednak pobranie podatku w momencie wniesienia aportu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta