Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwestycja bez kapitału

18 sierpnia 1999 | Prawo | WR

ANALIZA

Leasing po polsku

Inwestycja bez kapitału

WIESŁAW ROZMYSŁOWICZ

Czy nie czas pogodzić się z funkcjonującym już od lat w naszej gospodarce leasingiem, nazwać go odpowiednio do opcji po imieniu i odnieść się doń bezpośrednio zarówno w prawie cywilnym, jak i podatkowym.

Tzw. wolny rynek krajów rozwiniętych wyszedł naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom biznesu - usankcjonował prawnie i rozwinął instytucję leasingu. Dla małych i średnich przedsiębiorców było to równoznaczne z pojawieniem się olbrzymiej szansy na wprowadzanie natychmiastowych zmian dostosowawczych do wymagań rynku. Pojawienie się na rynku usług finansowych nowego, wciąż wzbogacanego opcjami (np. sale and leaseback) produktu przyniosło przedsiębiorcom nieograniczone możliwości rozwoju. Korzyści z leasingu czerpie także wiele banków. Działalność firm leasingowych jest dla nich obszarem znaczących operacji finansowych i istotnych źródeł dochodów.

W Polsce leasing jest dzieckiem niechcianym, wprowadzającym zamęt do pozornie tylko ustalonego porządku. Przez wielu jest traktowany jako obszar działań na pograniczu nadużyć. O podejściu decydentów do leasingu najlepiej świadczy brak jednoznacznych, trwałych, a więc pewnych regulacji prawnych.

Cztery podstawowe dla przedsiębiorców źródła prawa, tj. przepisy o podatku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1779

Spis treści
Zamów abonament