Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samoobrona czy samounicestwienie

18 sierpnia 1999 | Publicystyka, Opinie | KP

ROLNICTWO

Obrona poziomu cen produktów rolniczych ustalanych w oderwaniu od podaży i popytu szkodzi wszystkim: rolnikom, przetwórcom, konsumentom.

Samoobrona czy samounicestwienie

KRYSTYNA PIENIĄŻEK

W powodzi narzekań, jaka zalewa środki masowego przekazu przy okazji każdej kryzysowej sytuacji w rolnictwie, tonie prawda tyleż oczywista, co niepopularna: że zmiana ustroju gospodarczego przyniosła szereg rewolucyjnych, a zarazem korzystnych zmian na rynku produktów rolniczych. Są to m.in.: wzrost popytu na ziemię rolniczą i środki produkcji, unowocześnienie i rozwój budownictwa, wzrost dochodów ludności wiejskiej pochodzących z pozarolniczej działalności.

Zniknął jednak pozornie wygodny dla rolników państwowy skup produktów rolnych, z jednakowymi w całym kraju cenami urzędowymi. Znikła też przymusowa wprawdzie kontraktacja zbóż, ale i kontraktacja w ogóle jako forma stosunków rynkowych pomiędzy rolnikami a przetwórcami czy handlem. Gospodarka wyszła szybko z okresu permanentnych niedoborów, a nadwyżki podaży nad popytem, wykreowane, niestety, m.in. przez tendencję do ustalania cen minimalnych powyżej rynkowej równowagi, stworzyły zupełnie inne problemy.

Gra o popularność

Te problemy to nieuchronne następstwa działania mechanizmu rynkowego i konkurencji:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1779

Spis treści
Zamów abonament