Podstępny złodziej wzroku
Odkrycie amerykańskich badaczy może zmienić sposób leczenia jaskry
Podstępny złodziej wzroku
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Nadmierne stężenie tlenku azotu może być przyczyną jaskry - wyjątkowo podstępnej choroby oczu, u wielu osób niepostrzeżenie powodującej utratę wzroku. W Polsce jest nią zagrożonych co najmniej 700 tys. osób, z tego zdecydowana większość - bo aż 80 proc. - nawet nie zdaje sobie sprawy, że stopniowo ślepnie.
Ogromna rola, jaką pełni w organizmie tlenek azotu, jest jednym z największych odkryć współczesnej medycyny, uhonorowanym w ubiegłym roku Nagrodą Nobla. Najbardziej spektakularnym jego wykorzystaniem jest pierwszy w tabletkach lek na impotencję viagra: wytwarzany przez śródbłonek tlenek azotu rozszerza bowiem naczynia krwionośne, co ułatwia osiąganie erekcji u mężczyzn. Niestety, jego nadmiar jest też szkodliwy, czego przykładem jest prawdopodobnie postępująca jaskra.
Ciśnienie w oku
Zbyt duże stężenie tlenku azotu może powodować niedożywienie nerwu wzrokowego, doprowadzające do jego rozpadu. Przekonuje o tym prof. Arthur Neufeld, oftalmolog Uniwersytetu Waszyngtońskiego w St. Loius, w najnowszym wydaniu "Proceeding of National Academy of Sciences". Wprawdzie uczony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta