Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdzie może powstać błędne koło

19 sierpnia 1999 | Prawo | ZM JS

DYSKUSJA

Kredyty hipoteczne a emisje listów zastawnych

Gdzie może powstać błędne koło

ZBIGNIEW MIKLEWICZ, JAROSŁAW STECKI

Zagrożeniem dla rozwoju banków hipotecznych może stać się ograniczenie zakresu kredytowania, które wynika z limitu pozyskania kapitału z innych źródeł niż emisja listów zastawnych, do podwójnej wysokości funduszy własnych banku.

Radosław R. Zdzieborski zidentyfikował zagrożenie dla rozwoju banków hipotecznych w początkowej fazie ich działalności wynikające z braku portfela kredytowego, mogącego być podstawą emisji listów zastawnych. ("Jak wydostać się z błędnego koła", "Rz" z 23 lipca). Nazwał tę sytuację błędnym kołem i wskazał, że pożądanym rozwiązaniem jest skup wierzytelności z tytułu udzielonych kredytów zabezpieczonych hipoteką od banków uniwersalnych. Jakie będą konsekwencje tego sposobu pozyskiwania aktywów dla bankowości hipotecznej?

Znaczenie skupu wierzytelności

Skup wierzytelności kredytowych wymaga wielu czynności: ponownej wyceny nieruchomości, audytu zdolności kredytowej dłużnika, wykreślenia i wpisania hipoteki.

Wycena nieruchomości, w celu określenia jej bankowo-hipotecznej wartości, jest obowiązkiem banku hipotecznego wynikającym z treści art. 22 ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1780

Spis treści
Zamów abonament