Metropolia i regiony
Granice, etaty, pieniądze
Metropolia i regiony
Województwo dolnośląskie powstało z dawnych województw: jeleniogórskiego, legnickiego, wałbrzyskiego i wrocławskiego oraz kilkunastu gmin województwa kaliskiego i leszczyńskiego (powiat Góra). Tworzeniu województwa nie towarzyszyły kontrowersje. Wyjątkiem był powiat głogowski, który przed rokiem 1975 należał do dawnego województwa zielonogórskiego. O przyłączeniu Głogowa do Dolnego Śląska zadecydowały w 1998 roku względy historyczne, ale przede wszystkim społeczne i gospodarcze.
Jest on częścią powstałego w latach 60. zagłębia miedziowego, znajdującego się w większości na obszarze Dolnego Śląska. Zdaniem Andrzeja Kolińskiego, starosty głogowskiego, opinie w powiecie na temat przynależności wojewódzkiej są podzielone.
Władze i środowiska opiniotwórcze Dolnego Śląska zachowały neutralność i nie angażowały się w spory w sprawie utworzenia województw lubuskiego i opolskiego, mimo że na obu tych obszarach znajdują się powiaty historycznie należące do Dolnego Śląska. Po reformie administracyjnej część radnych Brzegu opolskiego publicznie zadeklarowała chęć połączenia z Dolnym Śląskiem. Profesor Jan Waszkiewicz, marszałek województwa dolnośląskiego, uważa, że rozpoczęcie teraz dyskusji na temat Brzegu wywołałoby polemikę na temat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta