Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przeszczepy zamiast renty

08 października 1999 | Nauka i Technika | ZW

ZDROWIE

Polska nie jest przygotowana na dokonującą się w medycynie rewolucję w hodowlach tkankowych

Przeszczepy zamiast renty

ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI

Przeszczepy kości, chrząstek, rogówek oraz zastawek serca mogą wiele osób uchronić przed niepełnosprawnością, tymczasem najstarszemu w Polsce bankowi tkanek grozi upadek, ponieważ na jego działalność zabrakło pieniędzy z budżetu państwa. W takiej atmosferze w Warszawie rozpoczął się wczoraj Światowy Kongres Bankowania Tkanek.

- Nie mamy wątpliwości, że nasze wysiłki zmniejszają liczbę niepełnosprawnych, gdyż zastosowanie w odpowiednim czasie konserwowanych przeszczepów tkankowych u niektórych osób eliminuje kalectwo lub przynajmniej je ogranicza - twierdzi przewodnicząca komitetu naukowego kongresu prof. Anna Dziedzic-Gocławska. Przykładem są pacjenci wymagający usunięcia łagodnego nowotworu kości udowej: dzięki transplantacji mogą uniknąć amputacji kończyny, a najpóźniej po 2 latach znowu są w stanie się poruszać.

Banki nadziei

Takich zabiegów wymagają głównie dzieci, u których do rekonstrukcji powstałych ubytków nie można często pobrać dostatecznej ilości ich własnych tkanek. Szansa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1824

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament