Strażnik pamięci Żydów Lublina
- Symcha Wajs (1911 - 1999)
- B?rnard Buffet (1928 - 1999)
- Andr? Kostolany (1906-1999)
Strażnik pamięci Żydów Lublina
FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich nazwał w nekrologu Symchę Wajsa wybitnym historykiem życia żydowskiego w Polsce. Prezeska gminy warszawskiej Helena Datner podkreślając jego społeczne zaangażowanie, powiedziała, że "zajmował się wszystkim".
Był przewodniczącym Kongregacji Domów Modlitwy w Polsce, członkiem zarządu gminy warszawskiej, opiekunem żydowskiego domu starców, współzałożycielem i pierwszym prezesem Fundacji Cmentarza Żydowskiego w Warszawie "Gęsia", ale najwięcej starań włożył w upamiętnienie 650-letniej obecności Żydów w Lublinie. Dzięki niemu w tym mieście - które za rolę w rozwoju duchowości i wiedzy żydowskiej nazywano "polską Jerozolimą" - powstało trzynaście pomników i tablic pamiątkowych. Za czternasty pomnik postawiony Żydom Lublina można uznać publikacje historyczne i wspomnieniowe Symchy Wajsa.
Symcha Binem Wajs urodził się w Piaskach koło Lublina. Od 1916 do 1939 roku mieszkał w Lublinie. Pochodził z bardzo zamożnej rodziny. Podróżował. W sierpniu 1939 roku wrócił do Lublina z Londynu. Kilka dni po zajęciu miasta przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta