Brutalizacji życia należy się sprzeciwiać
Stosunek ludzi do zwierząt jest miarą człowieczeństwa
Brutalizacji życia należy się sprzeciwiać
WIESŁAW GAŁĄZKA
Kiedy w jednej z francuskich reklam pokazano szympansa przy kserokopiarce, co miało udowodnić prostotę jej obsługi, podobno zaprotestował związek zawodowy pracowników biurowych. Poczuli się obrażeni porównaniem do tej sympatycznej małpy, zresztą różniącej się od człowieka nieznaczną liczbą genów.
Inteligencję szympansów docenili natomiast twórcy reklamy, w której te małpy oddają mężczyźnie portfel upuszczony na ich wybieg w zoo. Podkradły tylko kartę VISA... Przychylnie patrzyły na szympansa śliczne dziewczyny, które podrywał, uciekając jeepem z laboratorium, gdzie testowano jego inteligencję pojąc go pepsi-colą.
Powstały trzydzieści lat temu w USA ruch w obronie praw zwierząt głosił, że należy rozszerzyć na nie prawa naturalne, z których nie mogły korzystać podobnie jak Murzyni, homoseksualiści i... kobiety.
Ta dygresja jest uzasadniona, zwłaszcza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta