Orientacje - 991009
- ETNOCENTRYZM: Jeremiada iryjska
- PROZA: Dwa światy ETNOCENTRYZM
Fascynujące i irytujące dzieło Cahilla
Jeremiada iryjska
STEFAN BRATKOWSKI
Książka Thomasa Cahilla, "Jak Irlandczycy ocalili cywilizację", podobno zrobiła furorę światową. Nic dziwnego: potomków Irlandczyków w Stanach Zjednoczonych żyje kilka razy więcej, niż Irlandczyków na ojczystej wyspie, a wszyscy cierpią na tę samą obolałość historyczną. Poniżej tytułu książki czytamy na okładce: "Nieznana historia heroicznej roli Irlandii w dziejach Europy po upadku Cesarstwa Rzymskiego".
Ale też to dzieło fascynujące i zarazem - irytujące. Jego wybujały etnocentryzm da się wyrozumieć: prawa Irlandczyków do przesady w tej mierze bronią wieki nie opisane już w książce Cahilla, kiedy Anglicy wdeptywali ich w ziemię, jak nigdy nie wdeptywali w ziemię czarnych ludzi w koloniach.
Książka ma przywrócić Irlandczykom w Irlandii i w Stanach Zjednoczonych prawo do dumy, ba, nawet prawo do poczucia wyższości wobec White Anglo-Saxon Protestants, Białych Anglosaskich Protestantów, którzy sto kilkadziesiąt lat temu organizowali pogromy iryjskie w miastach "swojej" Ameryki.
Myślę, że książka spełniła swe zadanie - choć nie jest manifestem dumy, lecz klasyczną jeremiadą, żalem nad utraconą wielkością.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta