Poprawka z historii
Poprawka z historii
Zechciejcie przyjąć wyrazy uznania za decyzję opublikowania artykułu pana Janusza A. Majcherka "Poprawka z historii" ("Plus Minus" nr 39/99). Zarówno decyzja, jak i podjęcie tego ważnego tematu w postaci publicystycznej, były niewątpliwym aktem odwagi cywilnej, zarówno ze strony autora, jak i redakcji.
Podzielam poglądy autora w większości poruszonych przez niego problemów szczegółowych dotyczących genezy i swoistego popytu społecznego na mity historyczne, mające poważny wpływ na kształtowanie polskiej świadomości zbiorowej. Próbowałem i nadal próbuję zajmować się niektórymi z tych szczegółowych zagadnień w ramach mojej specjalności zawodowej (moją specjalnością naukową jest historia historiografii) i zdążyłem nawet coś niecoś na ten temat opublikować, także za granicą. Pozwalam sobie na wspomnienie o tym nie tylko z samochwalstwa, lecz dla zasygnalizowania, że w środowisku historyków polskich coś się jednak na ten temat robi. Zgadzam się z Januszem A. Majcherkiem, że działania demitologizacyjne w raczej niewielkiej mierze docierają do wiadomości tzw. czytającej publiczności. Działalność publicystyczna kontynuatorów mitów dawnych i mitotwórców nowych znajduje o wiele większy rezonans społeczny.
Obawiam się zresztą, że teksty takie jak "Poprawka z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta