Wiele pomysłów na wybory
Pół tuzina wnioskodawców
Wiele pomysłów na wybory
Wybrane ze stenogramu
Wszystkie kluby poselskie chcą utrzymania pięcioprocentowego progu wyborczego w nowej ordynacji wyborczej. Wszyscy zgadzają się, że trzeba dostosować okręgi wyborcze do nowego podziału administracyjnego kraju. Na tym kończy się zbieżność poglądów parlamentarzystów na przyszłą ordynację wyborczą do Sejmu.
Pięć projektów ordynacji wyborczych do Sejmu i cztery do Senatu było w piątek przedmiotem pierwszego czytania w Sejmie.
W projektach ordynacji wyborczej do Sejmu SLD podobnie jak AWS chce utrzymania metody d'Hondta przy przeliczaniu głosów na mandaty (preferuje ona przy podziale mandatów duże ugrupowania), dowodząc, że stabilizuje to scenę polityczną. UW i PSL chcą, aby głosy były przeliczane metodą St.-Lague'a, która ich zdaniem bardziej odzwierciedla wolę wyborców (przedstawiciel SLD dowodził, że metoda ta dowartościowuje ugrupowania cieszące się najmniejszym poparciem wyborców).
AWS i UW popierają utrzymanie listy krajowej (żeby można było wprowadzać do Sejmu ekspertów), podczas gdy PSL chciałoby z niej w ogóle...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta